Rozmiary grafik do rollupów

jak przygotować plik do produkcji rollupa

kliknij, żeby powiększyć

Z powodu sposobu mocowania wydruku w kasecie, rollup wymaga specyficznego wymiaru grafiki.

Widoczny obszar grafiki to 200 cm. Jednak wysokość grafiki powinna wynosić 211 cm – 1 cm na górze i 10 cm na dole będzie wykorzystane do montażu wydruku w listwie i kasecie i będą niewidoczne po rozłożeniu gotowego rollupa. Ta dodatkowa powierzchnia nie powinna być jednak biała – najlepiej, żeby zawierała tło grafiki.

Ze względów estetycznych lepiej jest również nie umieszczać istotnych elementów grafiki w odległości mniejszej niż 2-3 cm od dolnej krawędzi obszaru widocznego po rozłożeniu rollupa.

Obok znajduje się schemat pokazujący jak najlepiej przygotować grafikę, żeby dobrze prezentowała się na rollupie.

Przygotowanie plików do druku

Prosimy o przygotowywanie plików zgodnie z poniższą specyfikacją:

Format: AI (do wersji CS4), EPS, PDF, TIFF, PSD. W przypadku programu Corel Draw prosimy o zapisywanie pliku do formatu PDF.

Nie przyjmujemy do druku prac z programów pakietu MS Office. Mogą one być jedynie wzorem do przygotowania (odpłatnie) pliku w odpowiednim formacie przez nasze studio.

Rozdzielczość w przypadku bitmap: minimum 100 ppi przy skali 1:1 (zalecamy 150 ppi)

Przestrzeń kolorów: CMYK

Fonty: zamienione na krzywe

Natężenie kolorów: minimalne natężenie poszczególnych składowych C, M, Y, K – 3%, zalecalne maksymalne nafarbienie – 300%

Spady: prosimy nie dodawać spadów ani znaczników cięcia!

Overprint: Prosimy bardzo ostrożnie używać tej funkcji w programach graficznych. Najczęstszy błąd składu z jakim się spotykamy, to overprint zadany dla innych kolorów niż czarny. Np w przypadku koloru białego taki element zniknie w druku, mimo, że w PDFie będzie widoczny!

Możemy przygotować do druku prace z innych formatów, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami (50 zł netto za każde rozpoczęrte 30 minut pracy operatora) oraz znacznie wydłuża czas realizacji, wymaga bowiem akceptacji finalnego pliku przez klienta przed wydrukiem.

Sprawdzanie plików

Każdy plik jest przez nas sprawdzany pod kątem technicznym – sprawdzany jest rozmiar, kompletność (ilość stron, plików), zamiana fontów na krzywe, obecność spadów. Zdarza się, że zauważamy i sygnalizujemy inne możliwe problemy z plikiem – zbyt niską rozdzielczość bitmap, niedokładności w szparowaniu zdjęć, błędy składu, kompozycji. Jednakże nie gwarantujemy tego typu kontroli i wyłapania błędów ani tym bardziej nie przejmujemy odpowiedzialności za błędy na wydruku! Prace wydrukowane z błędem, ale zgodnie z dostarczonym plikiem, nie mogą być przedmiotem reklamacji. Szczególnie uczulamy na ostrożność przy używaniu OVERPRINT – 90% błędów na wydruku bierze się z użycia tej funkcji dla białych elementów layoutu. Problem jest duży, bo PDF pokaże to jako białe, ale w druku program sterujący urządzeniem wykona zadany overprint i NADRUKUJE biały kolor na kolorze tła, czyli BIAŁE ELEMENTY ZNIKNĄ!

Dostarczenie plików do druku

E-mail

Pliki można wysłać do nas e-mailem pod adres studio@ploterstudio.pl
Nie powinny one jednak być większe niż 10MB.

Dropbox

Dropbox - prześlij nam swoje plikiJeżeli plik jest większy niż 10MB proponujemy przesłać go za pomocą aplikacji Dropbox. Pamiętaj, żeby najpierw wysłać nam wiadomość z zamówieniem lub zapytaniem i umieścić w nim nazwę wgrywanego pliku.

FTP

Pozostawiamy również do dyspozycji folder FTP.

Ogólnodostępne konto:

serwer: ftp://Programy obsługujące FTP nie potrzebują prefiksu
user:
pass:

Nie masz programu do obsługi FTP? Pobierz go.

Najlepiej założyć folder z nazwą firmy i do niego przekopiować pliki.

Dla stałych klientów przygotowujemy indywidualne konta ftp. W przypadku zainteresowanie prosimy o kontakt.

Zamawianie

Zamówienie można złożyć albo za pomocą formularza zamówienia, albo wiadomością e-mail. W pierwszym wypadku wystarczy wypełnić wszystkie pola formularza, w drugim prosimy podać poniższe informacje w treści wiadomości:

  • dane zamawiającego (imię, nazwisko, dane do faktury)
  • nazwy przesłanych plików
  • przedmiot zamówienia
  • ewentualne uwagi

Uwaga!

Przesłane przez klientów (lub przygotowane przez nas) pliki przechowujemy przez 30 dni. Po tym terminie są one kasowane. Jeżeli z jakiegoś powodu istotne jest dłuższe przechowanie plików, prosimy o wyraźne zaznaczenie tego w zamówieniu!

Wygląd wydrukowanej pracy może odbiegać od tego co widać na monitorze lub wydruku z drukarki.